Genel bilgi

Types of

Şiddeti arttırıcı faktörler

Tedavi

Vaka raporları

Kullanıcı Anketi
 Go!
EnglishDeutschEspañolFrançaisPortuguêsRussianTurkey

Şiddeti arttırıcı faktörler

Şiddetlendirici faktörler kızarma ve kan toplanması için muhtemel tetikleyicilerdir. Rosceadan muzdarip kişiler aşağıdaki faktörlerden kaçınmalıdırlar:

Bu faktörler:

1. sıcak ya da soğuk gibi aşırı sıcaklıklar ( örneğin sauna):

Soğuk gibi ya da özellikle sıcak ( saunadayken ya da sıcak bir banyo yaparken) gibi aşırı sıcaklıklar fizyolojik kızarıklıklara yol açarak rosaceayı tetikleyebilir. Bu yüzden bunlardan kaçınılmalıdır.

2. mor ötesi radyasyon

Rosacea, sıklıkla güneşten zarar görmüş cilt ( solar elastoz) ile ilişkilendirilmiştir, bu da tetikleyici bir faktör gibi görünmektedir. Bu yüzden, rosacea hastalarının güneş banyoları gibi durumlarda mor ötesi ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmaları gereklidir.

3. duygusal stres:

Utanma ya da sinirlenme sonucunda ortaya çıkan duygusal stres kızarmaya yol açabilir, bu da rosaceanın öncüllerinden biridir.

4. alkollü içecekler:

Alkolün küçük miktarları bile vazodilasyona yol açar, bu da yoğun şekilde kızarmaya sebep olabilir. Kızarma önemli bir tetikleyici olduğu için rosacea hastalarının alkolden uzak durmaları gereklidir.

5. baharatlı yemekler:

Baharatlı yiyecekler trigeminal sinirin bir refleksi olarak terleme ile ilişkili olarak kızarmaya yol açarlar. Kızarma önemli bir tetikleyici olduğu için rosacea hastalarının baharatlı yiyecekler yememeleri gereklidir.

6. sıcak içecekler:

Sıcak içecekler kanın sıcaklığında yarattıkları artış etkisinden dolayı kızarmaya sebebiyet verirler. Kızarma önemli bir tetikleyici olduğu için rosacea hastalarının sıcak içeceklerden kaçınmaları gereklidir.DermIS.net Uni Heidelberg