Genel bilgi

Types of

Şiddeti arttırıcı faktörler

Tedavi

Vaka raporları

Kullanıcı Anketi
 Go!
EnglishDeutschEspañolFrançaisPortuguêsRussianTurkey

Tedavi - Genel

Rosacea genellikle tedaviye memnun edici derecede cevap verir, ancak ilerleme kademeli olarak gerçekleşir ve hastanın sabırlı olduğu kadar gayret göstermesi de gereklidir. Bu hastalık ile baş edebilmek için hasta eğitimi oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Derinin temizliği

Rosacea hastaları yüzlerini ılık su ile yıkayabilirler, sıcak veya soğuk sıcaklıklardan kaçınmalıdırlar ve parmak uçları ile hassas bir likit temizleyici uygulamalıdırlar. Yüzü kurulamak için yumuşak bir havlu kullanılması tavsiye edilir. Rosaceaya özel temizleyiciler, örneğin sodyum sülfasetamid ve sülfür içerenler kullanılabilir.

Belli kozmetik ürünleri kullanmaktan kaçının

Yağlı ürünlerin yanı sıra, alkol, mentol, nane, okaliptüs yağı içeren ürünler ve parfümlerden derideki tahrişi en aza indirgemek için kaçınılmalıdır.

Koruyucu güneş kremi kullanın

Koruyucu faktörü 15 ya da daha yüksek olan koruyucu kremler düzenli olarak uygulanmalıdır. Eğer hastalar koruyucu güneş kremini kullandıktan sonra deri tahrişinden şikayet ederlerse, titanyum ve demir partikülleri içeren kimyasal içermeyen koruyucu kremleri deneyebilirler.

Yüz masajı

Her akşam buruna, yanaklara ve alına kayganlaştırıcı bir madde ile masaj yapmak inatçı ödemlerin yararına sonuç verebilir (Sobye masajı). Ancak kontrollü çalışmalar mevcut değildir. Bu işlem için öne sürülen mekanizma lenfatik drenajın hızlanması ile bunun peşi sıra eritemin azalmasıdır.

Tıraş olmak

Erkek hastalar jilet yerine elektrikli tıraş makinesi kullanmalıdır. Eğer jilet kullanılacaksa, keskin olanlar kullanılmalıdır.

Diyet

Rosaceaya özel bir diyet bulunmamaktadır, ancak fasiyal vazodilasyona yol açabilecek alkol, sıcak içecekler ve baharatlı yiyecekler gibi faktörlerden kaçınılması tavsiye edilir. Tütün mamullerinden de kaçınılmalıdır.

Buz parçaları

Eğer sıcak bir yerde kızarma engellenmek istenirse, ağızda tutulacak buz parçalarının yarım saate kadar yardımı dokunabilir.

Düzeltici kozmetikler

Yüzdeki kızarıklığı ve telanjiyaktezileri kozmetik kapatıcılarla kaplamak durumu iyileştirmese de daha iyi bir görünüş sağlar. Rosacea için ulaşılabilecek pek çok kozmetik ürün mevcuttur, hepsi de yeşil renk ile belirtilmektedir.DermIS.net Uni Heidelberg