Genel bilgi

Types of

Şiddeti arttırıcı faktörler

Tedavi

Vaka raporları

Kullanıcı Anketi
 Go!
EnglishDeutschEspañolFrançaisPortuguêsRussianTurkey

Sık Sorulan Sorular

Eşim rosacea hastası. Ben de bu hastalığa yakalanabilir miyim?
Hayır, rosacea bulaşıcı bir hastalık değildir ve fiziksel temas ile taşınmaz.


Yüzümün orta kısmında rosacea var. Bu aynı zamanda vücudumun başka bölgelerinde de rosacea olacağı anlamına mı gelir?
Rosacea boyun, göğüs, ve sırt gibi vücudun başka bölgelerini de etkileyebilir, ancak bu oldukça nadir görülen bir durumdur.


Rosacea hastalığından tamamen kurtuldum. Tekrar gözlenme sıklığı yüksek midir? Bunu nasıl önleyebilirim?
Hastaların evreye ve hastalığın şiddetine göre bir tedavi çizelgesine ihtiyacı vardır ve küçük lezyonlar kalıcı olursa bu çizelgeye devam edilmesi gereklidir. Eğer hastalar iyileşmiş iseler kızarmaya ve rosacea lezyonları geliştirmeye dair yatkınlıklarını korurlar. Hastaların şiddetlendirici faktörleri önlemeleri gereklidir.


Rosacea için izotretinoin kullanıyorum. Bunu ne kadar süre ile kullanmaya devam etmeliyim?
izotretinoin alımı vücut ağırlığına başına 0.1 - 0.5 mg/kg dozu ile tavsiye edilmektedir. Dozaj ve terapinin süresi hastalığın şiddetine göre değişir. tedavi programı dermatoloğunuz tarafından ayarlanmalıdır ve özel bakım gerektirmektedir.


Rosaceada gelişme gözlendikten veya tamamen iyileşme olduktan sonra kozmetik ürünlerimi tekrar kullanabilir miyim?
Genellikle, rosacea hastalarının cildi etkilenmemiş ciltler ile karşılaştırıldıklarında kimyasal veya fiziksel uyaranlara karşı daha hassastır. Biz, bu yüzden, sebore veya vazodilasyon gibi cilt durumları ile ilgisi bulunan rosacea hastaları için yapılmış özel ürünleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Güneşe çıkıldığı durumlarda koruyucu güneş kremi kullanılması gereklidir. Kan destekleyici içeriğe sahip topikaller tatbik edilmemelidir.


Rosaceanın iyileşmesine yardımı dokunacak özel bir diyet var mıdır?
Hayır, rosaceaya özgü diyet bulunmamaktadır. Rosacea hastaları sıcak ve baharatlı yiyecekler yememeli, alkollü ya da sıcak içecekler içmemelidir, çünkü bu tür yiyecek ve içecekler kızarmaya yol açarak, aggravates rosacea (rosaceayı şiddetlendiren) vazodilasyona yol açabilirler.


Rosacea alerjik bir reaksiyona eş midir?
Hayır, rosacea alerjik bir reaksiyon değildir. Arkasında yatan mekanizma tamamen farklıdır. Rosacea hastaları ayrıca temas alerjisi de geliştirebilirler, ancak bunun ortaya çıkma sıklığı etkilenmemiş bireylerle aynıdır.


Aknesi olan hastalar sıklıkla rosacea geliştirirler mi?
Hayır, bunlar iki farklı hastalıktır. Bazı evrelerde ve hastalarda akne ile klinik bir benzerlik bulunmaktadır ancak bir hastanın bir hastalık geçirmesi başka bir tane daha geliştirmeyeceği anlamına gelmez.


Rosacea yaraların oluşmasına yol açar mı?
Genellikle, rosacea yara oluşumuna yol açmaz. Akut lezyonlar iyileştikten sonra bile derideki pürüzlenme ve kalınlaşma bir süre daha devam edebilir. Rosacea fulminans ve rosacea conglobata gibi şiddetli formlarında, özellikle nodüller, abseler ve drenaj sinüsleri hakim olarak gözleniyorsa, deride yaralar oluşabilir. Erken kanıtlar genellikle yara izi kalma için potansiyelin ailelerden gelen bir özellik olduğunu öne sürmektedir, ancak bu durum henüz kanıtlanmamıştır. Hastaların lezyonları sıkmamaları veya üzerlerine bastırmamaları gereklidir, çünkü bu genellikle deride yara izi kalmasına sebep olur.DermIS.net Uni Heidelberg