Genel bilgi

Types of

Şiddeti arttırıcı faktörler

Tedavi

Vaka raporları

Kullanıcı Anketi
 Go!
EnglishDeutschEspañolFrançaisPortuguêsRussianTurkey

Tedavi – Onaylanmamış terapiler

Aşağıdaki tedaviler literatürde rosacea hastaları için başarılı elde ettikleri doğrultusunda tanımlanmaktadırlar, ancak bu hastalık için henüz onay almamışlardır ve geniş kontrollü anketler yapılamamıştır. Bu öneriler hiç bir şekilde bu ürünlerin bandrolsüz kullanımını teşvik etmemeli ve desteklememelidir.


Topikal

Bir immünomodülatör olan Takrolimus topikal bir ajan olarak atopik ekzema tedavisi için onaylanmıştır, steroid kaynaklı rosacea hastalarında da etkili olduğu gösterilmiştir. Takrolimus merhemi rosacea için %0,075 ve %0,1’lik konsantrasyonlarda tatbik edilmiştir.

Bir başka immünomodülatör olan Askomisinin %1’lik konsantrasyon ile rosaceada etkili olduğu bildirilmiştir.

Demodex folliculorum maytları ile yapılan infestasyonun rosaceanın bazı vakalarında ve rosaceaya benzer deri lezyonlarında etiyolojik bir faktör olabileceği tartışma konusu olmuştur Bu yüzden, %5’lik krem permetrin, lindan, benzoil benzoat gibi antiinfektifler rosaceanın II. evresi için tavsiye edilmektedir.

Sistemik

Antibiyotik ve antiparazitik bir ajan olan dapsonun, rosacea fulminans’ta günlük 100 mg doz ile etkili olduğu rapor edilmiştir.

Merkezi aktif antihipertansif bir ajan olan klonidinin yüzdeki kızarmayı azalttığı gösterilmiştir. Ancak, kan basıncında bir düşüşe yol açmayan küçük dozlarının çok küçük bir etkisi bulunmakta ya da hiç etkisi bulunmamaktadır.
Kardiyo-selektif olmayan bir beta bloker olan propranololün de kızarmayı azaltmada yardımcı olduğu rapor edilmiştir. Günde iki kere 40 mg doz bu endikasyon için tavsiye edilmektedir.

Günlük 500 mg dozu ile oral yoldan metronidazol alımının II. ve III. Evreler için etkili olduğu bildirilmiştir.
20-60 güne kadar uzayan bir tedavi gereklidir. Bu ilaç altı günü geçen tedavi süresi için onaylanmamıştır ve kayda değer yan etkiler göstermektedir.DermIS.net Uni Heidelberg