Genel bilgi

Types of

Şiddeti arttırıcı faktörler

Tedavi

Vaka raporları

Kullanıcı Anketi
 Go!
EnglishDeutschEspañolFrançaisPortuguêsRussianTurkey

Tedavi – Rosacea conglobata ve rosacea fulminans

Topikal

Genelde, rosacea'da topikal steroidler kullanılmamalıdır. Bunun tek istisnası rosacea fulminans için görülebilir.
Klobetasol-17- propionat gibi kuvvetli kortikosteroidler sistemik tedaviye ilave olarak tatbik edildiklerinde inflamasyonu azaltarak yararlı olabilirler.

Sistemik

İzotretinoin ( 0,5 – 1 mg/kg vücut ağırlığına göre) ve prednizon (0,5 – 1 mg/kg vücut ağırlığına göre) gibi oral kortikosteroidler ile bir kombinasyon kürü tavsiye edilmektedir. Kadınlar için, antiandrojen özelliklere sahip oral kontraseptifler de eklenebilir.
Not: Çocuk doğurma için uygun yaşta olan kadın hastalar için ilacın teratojenik potansiyelinden dolayı etkili doğum kontrol yöntemleri kullanımı zorunludur. Kolesterin ve trigliserit seviyeleri ve bunların yanında karaciğer enzimlerinin tedavi sırasında düzenli olarak takip edilmesi gereklidir. İzotretinoin veya oral tetrasiklinlerle birlikte tedavi endike değildir, çünkü bu tür bir tedavi kranyal basınçta artışa yol açabilir. İzotretinoin oftalmik rosaceada kötüleşmeye sebebiyet verebilir.

Diğer

Rosacea conglobatada sinüslerdeki drenaj lezyonların içine kortikosteroidlerin enjekte edilmesi (triamsinolon asetonid gibi) ile tedavi edilebilir, ancak bazen lezyonun tamamının eksizyonu zorunlu hale gelebilir.


related information:

Rosacea conglobataProgresif ve kronik formu genelde kadınları etkilemektedir, katılaşmış plaklar ve eritematöz ciltte kanamalı nodüler abseler ile karakterize olmaktadır.
[ More...]


DermIS.net Uni Heidelberg